Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

Kommunbolagen vidgar blicken – vill anställa fler från andra orter

Att trygga kompetensförsörjningen är en utmaning Piteås företag delar med de flesta jämstora kommuner. Efter att ha deltagit i Piteå Science Parks projekt Kompetensacceleratorn väljer flera framträdande kommunbolag nu att bredda sin geografiska profil vid rekryteringar.

– Ambitionen är att intervjua minst en person från annan ort i varje rekryteringsprocess, säger Mikael Salomonsson, kommundirektör och vd för Pikab.

Liksom i många jämstora kommuner möter Piteås företag demografiska utmaningar i form av utflyttning, låga födslotal och pensionsavgångar vilket också gör kompetensförsörjningen till en av kommunbolagens tydligaste utmaningar. Nu gör Pikab-bolagen Pitebo, PiteEnergi, PNF, Piteå Science Park, Piteå Hamn och Pireva gemensam sak för att bredda sin geografiska rekrytering.

– Vi har ett grundproblem i kompetensförsörjningen, speciellt inom vissa områden. Det här är också ett problem som jag tror kommer bli ännu större i framtiden. Vi har en åldrande befolkning, vi har minskad invandring och ett minskat barnafödande. Det är ett problem vi också delar med våra grannkommuner, säger Mikael Samuelsson, vd för Pikab och kommundirektör på Piteå kommun.

För att möta utmaningarna och hitta nya strategier för att jobba med kompetensförsörjningen har både Pikab och flera av koncernens bolag deltagit i Kompetensacceleratorn, ett projekt under ledning av Piteå Science Park, där man tillsammans med andra företag och arbetsgivare jobbat med att identifiera utmaningar och hitta lösningar. Som ett resultat väljer koncernen nu att bredda sin geografiska profil vid rekryteringar, där man siktar på att intervjua minst en person som bor utanför Piteås gränser vid varje nyrekrytering.

– Projektet har öppnat våra ögon i att vi haft en för snäv geografi i vår rekryteringsbas. Det finns stora fördelar med att söka kompetens även utanför kommunens gränser. Det tillför också andra sätt att se på saker och andra värderingar som kan skapa konkurrensfördelar, säger Mikael Salomonsson.

Hur långt utanför kommunen tittar ni?

Vi har inte satt några geografiska gränser och det tror jag inte heller vi bör göra. Det glädjer mig att jag ser en nyfikenhet i att leta ganska långt bort. Nu har vi till och med lyckats rekrytera utanför landets gränser. Vi har ett projekt som under några år arbetat aktivt med att locka folk som bor utomlands till Piteå, vilket jag tycker är spännande. Vi ska inte låta avstånd bli en nackdel. Är man till och med beredd att flytta hundratals mil för ett jobb, då är man ju förmodligen väldigt intresserad av att faktiskt jobba och bo i Piteå.

Hur ska ni jobba för att nå ut?

Vi lever i en värld av snabba förändringar där man kan använda många olika kanaler, och jag tycker att vi på kommunen blir bättre och bättre på det. Många av de digitala kanalerna är ju ett framgångsverktyg, eftersom vi alla är så digitaliserade idag. Det är viktigt för oss som arbetsgivare att förstå. Vi behöver möta de potentiella medarbetarna där de befinner sig.

Vill du också bredda din kompetensbas?

Metodboken Kompetensacceleratorn är framtagen i samarbete med några av Piteås största arbetsgivare och bygger på arbetssätt och metoder som har testats i praktiken. Dessa har bidragit till att de deltagande företagen har utvecklat nya arbetssätt för att jobba mer strategiskt och långsiktigt med kompetensförsörjning och som redan idag har lett till positiv förändring och en breddad kompetensbas. Nu kan du också ta del av verktygen och lärdomarna för att stärka ditt eget arbete med kompetensförsörjning.

Läs mer om metodboken