Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

03 juni 2022, Nyheter

Här är vårens Level Up-panel

Level Up är Go Business evenemang där företagen som deltar i inkubatorn får pitcha sina affärsidéer för en extern expertpanel. Nu är vårens panel spikad och det är nio framgångsrika entreprenörer från Norrbotten och Västerbotten som deltar.

Vårens Level Up-panel

Här är vårens Level Up-panel

Level Up är Go Business evenemang där företagen som deltar i inkubatorn får pitcha sina affärsidéer för en extern expertpanel. Nu är vårens panel spikad och det är nio framgångsrika entreprenörer från Norrbotten och Västerbotten som deltar.

– I vårens panel finns otroligt mycket kunskap om entreprenörskap som kan stötta våra entreprenörer i deras fortsatta utveckling, säger Andreas Eklund, verksamhetschef Go Business.

Under en dag får de 16 företagen som deltar i Go Business inkubatorprogram pitcha sina affärsidéer och utmaningar för expertpanelen som kommer med feedback och råd, samt delar med sig av sina egna erfarenheter.

– Level Up brukar vara en uppskattad och givande dag för både inkubatorentreprenörerna och paneldeltagarna. Det vi tycker är extra roligt är att vi ofta under detta återkommande evenemang i inkubatorprogrammet får se hur nya kontakter, samarbeten och affärer skapas, berättar Andreas Eklund.

Lista över vårens Level Up-panel:

  • Anna-Lena Wiklund Rippert, Vice VD, grundare och ägare av Nature cosmetic group of Swedish Lapland AB
  • Örjan Berglund, serieentreprenör
  • Moa Lundqvist, grundare och inredare Formationen och Go Business-alumn.
  • Agnes Asker, frilansande grafisk formgivare på Asker design och Go Business-alumn.
  • Mattias Wikström, grundare Lowima
  • Maria Österåker, ekonomie doctor och författare
  • Thomas Andersson, partner Brightnest
  • Alexander Harpa, Grundare och delägare Latitude 65
  • Anders Lindgren, serieentreprenör och investerare. Grundare av 16 bolag, bland annat friskvårdskedjan Itrim.

Fler liknande nyheter

Visa allt aktuellt

2025-04-15

Nu har vi tagit första steget – För ett bättre Piteå!

Stort tack till alla som deltog i gårdagens Acusticum Talks om hur vi kan skapa en ännu bättre framtid för våra unga.

2025-03-27

Tillsammans attraherar vi mer kompetens till Piteå!  

Nu söker vi fler företag som vill delta i våra träffar, utbyta erfarenheter, testa nya arbetssätt och tillsammans bidra till en växande arbetsmarknad i Piteå.

2025-03-14

Acusticum Talks – För ett bättre Piteå

Nu bjuder vi in till ett Acusticum Talks som lyfter initiativet För ett bättre Piteå – en kraftfull satsning på ungas välmående. Tillsammans med er vill vi skapa en rörelse som bidrar till att Piteås unga mår bättre. Det här är startsk…

Visa allt aktuellt