Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

08 October 2021, kl. 08:30, INSTÄLLT

INSTÄLLT Testbäddar som möjliggörare för innovation

Att tidigt kunna testa och utvärdera en idé ökar innovationstempot, minskar risker och effektiviserar produkt-, process- och metodutveckling

Detta möjliggörs bland annat genom öppna testmiljöer sk testbäddar, där företag får stöd att validera alla steg, från idé till produktion.

Innovation med hållbara material – så skapar du rätt förutsättningar!

Innovationsledarna Norr välkomnar dig till en träff där RISE visar sin nya unika testbädd för att skynda på omställningen till hållbara material. RISE stärker svenska företags internationella konkurrenskraft samt verkar för hållbar tillväxt i Sverige.

Vi får även veta mer om Arctic Business inkubatorssatsning som kopplar samman den nya testbäddens möjligheter med morgondagens företag. Arctic Business är Sveriges nordligaste och världens sjunde bästa universitetsnära inkubator.

Inte minst får vi ett viktigt bidrag i att skapa rätt förutsättningar för innovation med framtidens hållbara material. Peter Lundmark, VD från PodComp, berättar om vikten av god innovationskultur och delar med sig av sina erfarenheter av att använda sig av testbädden för att utveckla nya produkter. PodComp arbetar i internationella och nationella forskningsprojekt och arbetar för att positionera fiberkomposit som framtidens miljövänliga material.

Agenda 8 oktober kl 08:30-10:30

08:30 Introduktion
08:40 RISE
09:00 Arctic Business
09:20 Fikapaus
09:30 PodComp
09:50 Digitalt mingel & workshop
10:15 Sammanfattning & nästa möte

Evenemang av

Piteå Science Park för Innovationsledarna

Datum (första dag)

Datum (sista dag)

Plats

INSTÄLLT

Fler liknande nyheter och evenemang

Visa allt aktuellt

2025-06-19

Acusticum för unga musiker

Under Festspelen fylldes Musikhögskolans aula med unga musiker som framförde ”Kärlek med livet som insats”.  En konsert signerad Norrbottens Ungdomssymfoniker, orkestern som i över tre decennier varit en språngbräda för unga musiker från …

2025-06-04

Kompositeliten samlas i Piteå

I juni riktas strålkastarljuset mot Piteå när ledande aktörer från kompositbranschen i Europa och världen samlas för tre event.

2025-05-30

Vi arbetar med STEAM varje dag

Låt oss fortsätta att bygga vidare på bilden av Sverige som ett innovationsland som förenar konst, kultur och teknik, skriver Henrik Bucht, vd Piteå Science Park i Dagens Industri.

  • 05/06/2025

    Nyhet

    För ett bättre Piteå – en gemensam satsning för och tillsammans med unga

  • 04/15/2025

    Nyhet

    Nu har vi tagit första steget – För ett bättre Piteå!

  • 03/27/2025

    Nyhet

    Tillsammans attraherar vi mer kompetens till Piteå!  

  • 03/14/2025

    Nyhet

    Acusticum Talks – För ett bättre Piteå

  • 03/13/2025

    Nyhet

    Säg hej till vår nya kommunikatör- Johanna Fond!

Visa allt aktuellt